تبلیغات
قلب سلیم - فرق قلب مؤمن و قلب منافق

قلب سلیم

"یوم لاینفع مال و لابنون * إلا من أتی الله بقلب سلیم" سوره ی شعراء، آیه ی 88 ـ 89

فرق قلب مؤمن و قلب منافق


قلب مؤمن از فطرت اصلی خارج نشده و هر چه از حقایق ایمانی و معارف الهی به او القا شود، خواهد پذیرفت. لذا در روایت آمده است كه قلب مؤمن مفتوح است، اما قلب منافق چون با تیرگی های مخالف فطرت آغشته شده است (مانند حب نفس، تعصبات جاهلی و اخلاق ناپسند) مسدود می باشد و حرف حق و حقیقت را پذیرا نیست و صفحه آن همچون صفحه ای سیاه وتاریك است كه نقشی نمی پذیرد.


قلب مشرک کافر مومن
تعریف و معنای قلب

قلب، لطیفه‌ای است ربّانی و روحانی، که به قلب جسمانی ارتباط و تعلق دارد، مانند ارتباط اعراض به اجسام و صفات به موضوعات و آن حقیقت انسان است و هر کجا در قرآن یا سنت از قلب، نام برده شده همین معنی اراده شده است.

گاهی به آن قلب، یا نفس، یا روح و گاهی عقل، گفته می‌شود، ولی معنی اصلی قلب،‌ همان است که بیان شد.

اقسام قلب

امام باقر (علیه السلام) فرمود : " همانا دل ها بر چهار قسم است. قلبی كه در آن دورویی (نفاق) و ایمان قرار دارد، قلبی كه وارونه می باشد، قلبی كه بر آن مُهر خورده و تاریك است و دلی كه نورانی و صاف می باشد."

راوی می گوید: از حضرت پرسیدم: منظور از "ازهر" [كه در خصوص قلب مؤمن فرمودید] چه می باشد؟ حضرت فرمود: "منظور قلبی است، كه در آن چراغی منور [از ایمان] قرار دارد.

قلب تاریك، قلب منافق است، قلب نورانی قلب مؤمن است كه اگر [چیزی] به او عطا شود شكر گوید و اگر [به رنجی] مبتلا گردد صبر ورزد و قلب وارونه قلب مشرك است.

.........................

غفلت از حق، قلب را وارونه می سازد

http://www.tebyan.net/religion_thoughts/articles/miscellaneous/2011/5/27/166532.html

 

 

 


نوشته شده در شنبه 14 خرداد 1390 ساعت 12:27 ب.ظ توسط ن غروی نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin