تبلیغات
قلب سلیم - 40 توشه برای راه

قلب سلیم

"یوم لاینفع مال و لابنون * إلا من أتی الله بقلب سلیم" سوره ی شعراء، آیه ی 88 ـ 89

رفتن رسیدن است

40 توشه برای راه

1. گام اول

اولین و مهم‌ترین قدم خودسازى این است كه انسان به خود و به اخلاق و رفتار خود با نظر انتقادى نگاه كند؛ عیوب خود را با روشنى و دقت ببیند و سعى در برطرف كردن آن‌ها داشته باشد. این از عهده‌ى خود ما برمى‌آید و این تكلیفى بر دوش ماست.

خطبه‌هاى نماز عید سعید فطر 25/9/80

 

..........................

15. حضور قرآن در ذهن

شما جوانان و نوجوانانى كه قرآن را فرامى‌گیرید، این را بدانید كه یك ذخیره‌ى مادام‌العمر براى اندیشیدن و فكر كردن را براى خودتان فراهم مى‌كنید. این چیز بسیار باارزشى است. ممكن است در سنین جوانى، معانى و معارف عمیقى را از آیات قرآن استنباط نكنید و نتوانید درست بفهمید -فقط چیزهاى سطحى و اندكى از معارف را بفهمید- اما به موازات بالا رفتنِ سطح معلومات و پیش‌رفت علمى، از آیات قرآن ‌كه در حافظه و ذهن شما قرار دارد، بیشتر استفاده مى‌كنید. حضور قرآن در ذهن انسان، نعمت بسیار بزرگى است.


 

فرق است بین كسى كه براى مطلبى، بارها آیات قرآن و فهرست‌هاى قرآنى را جست‌وجو مى‌كند تا ببیند در این‌باره آیه‌اى وجود دارد یا نه، با آن كسى كه آیات قرآن در ذهن و دل و جلوِ چشم اوست و نگاه مى‌كند و آن‌چه را كه در هر بخشى از معارف اسلامى به آن نیاز دارد، از قرآن استنباط و استخراج مى‌كند و روى آن فكر و تأمّل مى‌كند و از آن استفاده مى‌برد. اُنس با قرآن در دوران كودكى و نوجوانى، تا دوران جوانى، یك نعمت بسیار بزرگ است.

دیدار جمعى از حافظان و قاریان قرآن نونهال و نوجوان كشور 28/06/1380

 ...............................

http://farsi.khamenei.ir/special?id=3536

 


نوشته شده در یکشنبه 24 مرداد 1389 ساعت 05:54 ب.ظ توسط ن غروی نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin