تبلیغات
قلب سلیم - طریقه مقابله با شیطان

قلب سلیم

"یوم لاینفع مال و لابنون * إلا من أتی الله بقلب سلیم" سوره ی شعراء، آیه ی 88 ـ 89

لازم است که در مقابل چنین دشمنی و چنین حربه ای که، انسانها را به خطر عظیم و هلاکت می اندازد براه چاره هائی که در کلام اهل بیت علیهم السلام ارائه شده، آشنا شویم.


1) مراقبت از قلب، که القاآت و وسواس شیاطینی بآن وارد نشود. همانطور که در حدیثی آمده که از حضرت امیرالمؤمنینu  سؤال کردند:بِمَ نلتَ ما نلت یا امیر المؤمنین؟ قالu  :بالقعود علی باب القلب. یعنی چگونه باین مقامات عالیه رسیدی یا امیرالمؤمنین؟ حضرت فرمود:به نشستن درِ خانه قلب که همان مراقبت است. در حدیث نبوی آمده که فرموندصلی الله علیه و آله وسلم لو لا تکثیر فی کلامکم و تمریج فی قلوبکم لرأیتم ما اری و لسمعتم ما اسمع. ترجمه:رسول اکرم r فرمودند :اگر نبود اینکه زیاد صحبت می کنید و اینکه در دل و قلب شما، رفت و آمدهای باطل می شود، هر آینه انچه من می بینم، شما هم می دیدید و انچه من از(امور باطن و ملکوت)می شنوم، شما هم می شنیدید.

.....................

2) مداومت بر ذکر خدا: همانطور که، از آیات کریمه و روایات، ظاهر میشود، اهمیت ذکر و تداوم بر ذکر الهی از اهمیت منحصر بفردی، برخوردار است. بتعبیر دیگر، شیاطینی در مواقع غفلت، او را صید می کنند. کما اینکه در روایت آمده که حتی حیوانات هم وقتی از ذکر خدا، غافل می شوند دچار بلا و یا صید صیادین، قرار می گیرند................

سلم در اعتقاد، با تفکر و تعقل حاصل می شود و سلم در اخلاق با مراقبت و تزکیه حاصل می شود و از سلم در عقل و روح ونفس، تقوی حاصل می شود.  


 

آیات قرآنی، دلالت بر این دارد که، راز فلاحت و رستگاری، ذکر خداست آنجا که فرموده:یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله، ذکر کثیراً لعلکم تفلحون. ترجمه:ای کسانیکه ایمان آورید خدای تعالی را بیاد داشته باشید و ذکر او بسیار کنید تا رستگار شوید.


 

از طرف دیگر در مذمّت غفلت و غافلین فرموده:


 

اولئک کالانعام بل هم اضلّ، اولئک هم الغافلون:کسانیکه چشم دارند و نمیبینند و گوش دارند و نمی شنوند و دل دارند و تفکر ندارند، ایشان همچون حیوانات هستند بلکه پست تر و گمراه تر، ایشان همان غافلانند. .............

 

http://razavihayeri.parsiblog.com/-584915.htm

http://i1.tinypic.com/muvl8h.jpg

 


نوشته شده در جمعه 31 اردیبهشت 1389 ساعت 08:51 ب.ظ توسط ن غروی نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin