تبلیغات
قلب سلیم - نغمه های شادی در دینداری

قلب سلیم

"یوم لاینفع مال و لابنون * إلا من أتی الله بقلب سلیم" سوره ی شعراء، آیه ی 88 ـ 89

 

مثبت اندیشی

باورهای دینی

افراد مذهبی و معتقد به باورهای دینی احتمالاً به سه دلیل از سایر افراد شادترند:

الف) اعتقادات دینی باعث می‌شوند كه این افراد به آینده خوشبین باشند و از قدرت تحمل بالاتری در رویارویی با مشكلات برخوردار باشند.

ب) پرداختن به امور دینی و حضور در مساجد، كلیساها، كنیسه‌ها، معابد و اجتماعات مذهبی برای افراد حمایت اجتماعی به همراه می‌آورد.

پ) باورهای مذهبی افراد باعث می‌شود تا آنها سبك زندگی متعادل و سالمی را انتخاب كنند و از زندگی خود رضایت بیشتری داشته باشند.

 

سلامت

در افرادی كه به نوعی از بیماری‌های روانی یا جسمانی رنج می‌برند اشتغال فكری دائم در مورد بیماری و نیز مختل شدن زندگی اجتماعی، خانوادگی یا شغلی باعث تضعیف هرچه بیشتر سلامت ذهنی و در نتیجه، افزایش ناخشنودی می‌شود. البته همه ما موظفیم یاد بگیریم که در هر شرایطی خود را وفق دهیم تا عوامل مختلف از شادی و آرامش ما کم نکند.

ورزش

ورزش در كوتاه‌مدت حالات خلقی مثبت و در بلندمدت شادمانی به وجود می‌آورد. این اثرگذاری از دو طریق است:

الف) بر اثر ترشح اندروفین‌ها كه میزان ترشح آنها با ورزش افزایش می‌یابد.

ب) رفع نیاز افراد به حمایت اجتماعی و در نتیجه، پرداختن به ورزش گروهی.

رسیدن به هدف

هنگامی كه افراد به اهداف خود دست می‌یابند، احساس شادمانی بیشتری دارند. البته نباید این نكته را فراموش كرد كه هرچه اهداف و آرزوهای افراد با هم و نیز با تلاش‌ها و توانایی‌های آنها هم‌سوتر باشد، احتمال تحقق اهداف و رسیدن به شادمانی نیز بیشتر است.

تفریح

استراحت، آرامش، غذای خوب، پرداختن به فعالیت‌های مورد علاقه و... همگی بر شادمانی اثر كوتاه‌مدت دارند. تحقیقات نشان داده‌اند كه اكثر افراد در ایام تعطیل خلق مثبت‌تر و تحریك‌پذیری كمتری دارند.  لذا بهانه نیاورید که وقت نداریم اگر با برنامه زندگی کنیم می توانیم تفریح مناسب را در برنامه های روزمره زندگی بگنجانیم.

 

 
 

نوشته شده در یکشنبه 30 خرداد 1389 ساعت 09:25 ق.ظ توسط ن غروی نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin