تبلیغات
قلب سلیم - چگونه حیوان نفس را مهار کنیم؟

قلب سلیم

"یوم لاینفع مال و لابنون * إلا من أتی الله بقلب سلیم" سوره ی شعراء، آیه ی 88 ـ 89

چگونه حیوان نفس را مهار کنیم؟

شیطان و هوای نفس

آیة الله مجتبی تهرانی چند جلسه ای است که در جلسات هفتگی اخلاق خود در باب مسئله تربیت سخن می گویند که به حق مباحث ارزشمندی می باشند. ایشان در جلسه آخر به بحث تربیت نفس پرداخته اند، که به مواردی از آنها اشاره می کنیم.

 

محیطهای پنجگانه تربیتی

انسان در محیط هایی مختلف ساخته شده و شکل می گیرد، اولین محیط، محیط خانوادگی است، بعد محیط آموزشی، بعد محیط شغلی، بعد محیط رفاقتی و بعد هم محیط پنجم یعنی فضای کلی جامعه است که در تربیت او نقش دارد. جوّ پنجم حتی بر دیگر فضاها نیز غالب و حاکم است. هر محیطی برای خودش یک سنخ مسائل خاصّی دارد و باید آن را از نظر تربیتی جداگانه بررسی کرد. این استاد اخلاق در این جلسه به بحث تربیت در محیط خانواده پرداخته است.

برای اصلاح جامعه، شعارها باید با شعور و همراه با عمل باشد؛ چه در بُعد دنیوی و چه در بُعد اخروی، چه مادی و چه معنوی. با صِرفِ شعار که چیزی اصلاح نمی شود. اگر انسان برای اصلاح مشکلات جامعه فقط شعار بدهد، گاهی اثرش چند ساعت بیشتر نیست؛ به چند روز هم نمی کشد که اثرش از بین می رود.

شهوت و غضب را ریشه کن نکن؛ تربیت کن

 

شهوت

آیة الله تهرانی در مورد تربیت نفس ذکر می کنند که بدین معنا نیست که شهوت و غضب را از بین برد بلکه منظور مهار زدن آن است: «بله لازم نیست بذر بپاشی. بذر را خدا پاشیده است. تو باید جلوی شهوت و غضب فعلی را بگیری. نه آن که قطعش کنی و ریشه اش را بزنی. به شهوت او روش بده! به غضب او روش بده! انبیاء آمدند که به من و تو روش بدهند، چه در بُعد شهوتمان، چه در بُعد غضبمان؛ نیامدند این ها را از بین ببرند. وجود، خیرِ محض است. همین که خدا اینها را در وجود ما قرار داده، یعنی فایده دارد و باید باشد. اما نباید رها باشند. انبیاء می خواهند روش بدهند و آن استعدادهای انسانی و الهی درونی من و تو را شکوفا کنند. لذا امام در اینجا می فرماید که بعضی خیال کرده اند که انبیا آمده اند تا شهوت و غضب را نسبت به امور دنیا تحریک کنند. ایشان می‌گوید معلوم می شود که اینها اصلاً از دیانت بی خبرند که این حرف ها را می زنند.»

...............................

http://www.tebyan.net/religion_thoughts/muslimethics/ethicaladvices/2010/5/24/125017.html

 

 


نوشته شده در دوشنبه 3 خرداد 1389 ساعت 08:05 ق.ظ توسط ن غروی نظرات |


(تعداد کل صفحات:[cb:pages_total]) [cb:pages_no]
Design By : Pars Skin